Esileht/Blog/Autopesu ABC ehk kuidas autot õigesti pesta

Autopesu ABC ehk kuidas autot õigesti pesta

Valdav enamus auto värvkatte vigastustest tekib hooletu autopesu tulemusel. Valed pesuvõtted ja -vahendid on peamine põhjus, miks autopinnale tekivad ringjad kriimustused. Piltlikult öeldes hõõrud auto pinnal olevat mustust erinevate pesuainetega laiali ja seeläbi vigastad värvi lakikihti. Kas siis on üldse mõtet autot pesta või kuidas autot õigesti pesta, et oma autot võimalikult vähe rikkuda?

Autot on soovitatav pesta nii sageli kui selleks vajadus on. Talvisel ajal ohustab autot teedele külvatav sool ja asfaldilt eralduv pigi, suvel aga putukaplekid ja linnu väljaheited. Kõik eelpool mainitud välised mõjutegurid võivad suurel määral auto lakikihti kahjustada. Ohtlik on ka piduriklotsidelt kulumisel eralduv piduritolm, mis sisaldab endas metalliosakesi ja on väga kleepuv. See koguneb velgedele ja auto külgedele ning hakkab seal ajapikku korredeeruma.

Ära lase shampoonil pinnal kuivada

Kuidas autot õigesti pesta?

1. Üldiselt ei ole soovitatav lasta pesuainetel auto pinnal kuivada, sest niiviisi jäävad sinna inetud plekid, mida lõpuks on veelgi keerulisem maha pesta kui mustust. Sellest tulenevalt veendu, et auto värvkate ei oleks enne pesema asumist liiga kuum ja säti oma pesuala pigem varju, kus otsest päikesevalgust peale ei lange. See on esimene ja üks kõige tähtsam soovitus, kuidas autot õigesti pesta. Teine soovitus enne pesema asumist on õigete kaitsevahendite kasutamine. Paljud pesuained on happelised, mis tõttu ei ole soovitatav nendega paljakäsi tööd teha. Kasuta pesemiseks näiteks ühekordseid kummikindaid.

Autot pestes kasuta kaitsekindaid

2. Alusta alati eelpesust. Kergelt tolmust autot võid ka ainult veega üle loputada enne shampoonipesu, kuid vähegi rohkem määrdunud auto on soovitatav esimeses järgus eelpesuainega üle pesta. Selleks kanna pesuaine pritsi või vahudüüsi abil auto pinnale ja lase sel mõned minutid reageerida. Seejärel loputa hoolikalt auto survepesuriga üle. Ära unusta liistuvahesid, rattakoopaid ja teisi nurgataguseid kohti, mis kipuvad tihti meelest minema.

auto loputamine

3.  Järgmisena võta ette veljepesu. Kasuta selleks veljepesuainet, millel lase pinnal mustusega reageerida. Parima tulemuse saavutamiseks kasuta erineva suurusega harjaseid, millega kõik velje nurgatagused k.a siseküljed üle käia. Kehvasti pestud veljed võivad hiljem sõiduajal tunda anda väga ebameeldiva vibratsiooniga. Vaata veljepesuained siit

veljepesu
Veljepesu harjad

4. Kuidas teha pigipesu? Veljepesule järgneb pigipesu kord. Kindlasti on soovitatav talvel teha iga pesukorra ajal pigipesu, sest talvel ladestub auto pinnale oluliselt rohkem asfaldilt lahti lenduvat bituumenit. Pigipesu ainet ei ole üldiselt otstarbekas kanda kõrgemale auto akna alumisest servast ja samuti ka auto esiosale. Erilist tähelepanu vajavad aga esimeste rataste tagumised pinnad ja auto tagumine osa. Lase pigiainel kindlasti pinnal reageerida 4-5 minutit. Seejärel loputa ohtra veega.

Kuidas teha pigipesu?

5.  Kes oleks küll võinud arvata, et auto pesemiseks nii palju erinevaid etappe peab läbi tegema?  Kõik eelnevad pesuetapid on olnud kontaktivabad, mis üldjuhul auto värvkatet ei vigasta. Shampoonipesu käigus on aga kõige suurem oht kriimustada auto pinda, selle vältimiseks on paar lihtsat nippi ja vahendit. Esiteks kasuta pesemiseks alati puhast mikrofiiber või villast pesukinnast (või käsna). Mikrofiiber või naturaalsest villast valimistatud pesukindad on pehmed ja hoiavad endas pinnale jäänud mustuse kinni, tänu millele sa ei hõõru liivaterakesi edasi- tagasi auto pinnal. Mõistlik on kasutada ka kahte pesuämbrit, milles ühes on shampoonivesi ja teises puhas vesi pesukinda loputamiseks. Kui see lahendus tundub tülikas, siis soovitame kasutada liivapüüdurit ja aeg-ajalt puhasta kinnast käsitsi.

Pese pesukinnast aeg-ajalt

Alusta pesemist alati katusest, sest see on kõige puhtam osa autost ja liigu aegamööda allapoole. Soovitatav on auto kõige määrdunumad kohad pesta teise pesukindaga või siis kõige viimases järgus. Kõik eelpool mainitu aga kindlasti ei taga 100% kriimuvaba pesu. Alati võib mõni imepisike liivatera sattuda pesukinda sisse niiviisi, et sa pahaaimamatult oma auto värvkatet kahjustad. Sellepärast ära tee pesukindaga ringikujulisi liigutusi, vaid hoopis sirgjoonelisi, sest sirgjoonelisi kriimustusi ei ole valgusepeegeldusest nii kerge märgata. Auto pinnale kantud shampoon loputa maha survepesuriga.

Alusta pesemist katusest
Autot pestes pööra tähelepanu detailidele

6.  Kui kõik eelnevad etapid on hoolikalt lõpuni viidud, siis peaks nüüd olema auto ilusti puhas ning valmis kuivatuseks. Võimalusel kasuta suurema vee kuivatamiseks suruõhku või lehepuhurit. Suruõhuga saad kuivatada sellised kohad, kuhu vesi kipub pesu käigus kogunema, näiteks peeglikorpused, tankimisava, liistu vahed jne. Seejärel haara juba mikrofiiber kuivatusrätik, mis on võimeline endasse imama mitmeid liitreid vedelikku. Sellega saad terve auto üle käia.

auto kuivatamine suruõhuga
auto kuivatamine mikrofiiber rätikuga

7.  Üle jääb veel vaid viimistlus. Olgu selleks rehviläike peale kandmine või plastdetailide värskendamine. Kindlasti ära jäta seda etappi vahele, sest kõige pisemate detailide järgi hindad sa pärast oma tehtud tulemust.

Rehviläige
Autopesu viimistlus
By | 2018-04-19T11:18:09+00:00 september 9th, 2015|Blog|Autopesu ABC ehk kuidas autot õigesti pesta kommenteerimine on välja lülitatud